V úterý 12. 5. 2015 se studenti a studentky tříd E1 a T2B vydali autobusem v doprovodu svých třídních na cestu do Brna.

Před jedenáctou hodinou jsme již byli u svého prvního cíle.

Na legendárním Masarykově okruhu (letos slaví 85 let) se každoročně koná několik závodů automobilů i motocyklů, včetně nejprestižnější Grand Prix České republiky, která je zařazena do seriálu mistrovství světa silničních motocyklů.

Naše průvodkyně, paní Hanáková, nás seznámila s tím, co se děje v zákulisí velkých závodů, navštívili jsme dispečink, tiskové středisko, místnost časoměřičů, hlasatelnu, VIP prostor s terasou a vystoupali jsme na stupně vítězů.

Kromě jiných parametrů jsme se dověděli, že brněnský okruh zaujímá svojí délkou (5 403 metrů) 3. místo na světě za malajsijským Sepangem a britským Silverstonem.

Byl to Valentino Rosi, který své první vítězství kariéry v závodech mistrovství světa získal právě na Masarykově okruhu.

Zajímavostí je i to, že okruh slouží i pro některé nemotoristické akce. Jsou to například cyklistické silniční závody, závody na kolečkových běžkách a koloběžkách, běžecký maratón nebo závod tělesně postižených.

Naším druhým cílem bylo Technické muzeum se svými expozicemi, jež jsme si měli možnost během dvou hodin prohlédnout.

Procházeli jsme expozicemi věnovanými historickým vozidlům, kovolitectví a železářství, světu nevidomých, letecké historii, nožířství, vývoji sdělovací techniky, parním a vodním motorům, mechanickým hracím strojkům, elektronovým mikroskopům. V Technické herně jsme se mohli přímo svojí manipulací seznámit s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi.

Každý z nás si určitě vybral! Tak co třeba historická kruhová promítačka ve 3D, u které může zasednout najednou až 25 diváků?

Po patnácté hodině jsme již nastoupili do autobusu a vydali se na zpáteční cestu do Dobrušky.

Mgr. Dana Petrů, Mgr. Blanka Štefanidesová