Protože vzdělávání není jen o výkladu a sezení v lavicích, ale je i o zážitcích a prožitcích při kulturních akcích, např. zhlédnutí filmu, navštívili naši žáci na podzim místní Společenské centrum. Cílem byl dokument Síla lidskosti a účast na besedě. Hlavním tématem byl život sira Nicholase Wintona. Dokument obdržel za své zpracování v roce 2002 cenu International Emmy Awards za nejlepší dokumentární film. Co na to naši žáci:

Richard Benjamin Chaloupka, T2B:

Film byl natočen v roce 2002 a režírován Matějem Mináčem. Hlavní postavou byl Brit Nicholas Winton, kterému se podařilo v předválečné době  zachránit až 669 dětí před nebezpečím v koncentračním táboře. Jeho plán byl prostý. Spočíval v tom, že poslal vlak z Česka do Anglie, kde si dítě následně vyzvedla nová adoptivní rodina. Dále jsme se seznámili  s životem hlavního hrdiny a intenzivní byly hlavně scény, kde se scházel s lidmi, které zachránil. Bylo to vskutku dojemné a radostné. Dozvěděli jsme se taky spoustu zajímavostí o dramatickém odhalení, a to že Nicolas Winton po dobu 50 let nikomu neřekl, co udělal a žil s tím v tajnosti. Po skončení filmu jsme o tom debatovali s autory filmu.

Matěj Hanousek, T2B:

Se školou jsme se zúčastnili promítnutí filmu Síla lidskosti: Nicholas Winton. Byly zde všechny třídy. Byl to docela silný zážitek, myslím si, že většině žáků to něco předalo a jestli ne, tak jsme se aspoň dozvěděli něco nového z období druhé světové války. Dokument o panu Wintonovi byl zajímavý a mně se líbil. Tento pán zachránil před druhou světovou válkou přes 650 dětí, které by jinak dost možná zemřely v koncentračních táborech. Dle mého názoru, měl Nicholas Winton Nobelovu cenu, na kterou byl již několikrát nominován, dávno dostat, ale to se bohužel nestalo. V kině se nám velice líbilo a těšíme se na další filmový zážitek.

Fotografie jsou použity z webové stránky o Nicholasi Wintonovi.