Dne 26.1. a 2.2.2022 jsme měli my, žáci třídy S4E, společně s učitelem Ing. Milanem Maršíkem znovu možnost podívat se do útrob výrobního prostředí firmy Antolin, kam se jen tak někdo nedostane.

Nejprve jsme se šli obecně seznámit s roboty, které firma využívá. Byly nám představeny různé programy, ve kterých je možné pohyby robota programovat. Zajímavý byl samozřejmě i software pro vizualizaci pracovišť s roboty, na kterých se hodně dbá na osobní bezpečnost.

Po seznámení jsme se vydali do výrobní haly, kde už na nás čekal robot, kterého jsme po chvíli měli možnost manuálně ovládat přes speciální ovládací panel pro roboty Kuka. Zatímco jsme se učili pracovat s robotem, okolo nás se rozhodně nic nezastavilo. Neustále tam hučely obrovské stroje, ze kterých čtyřmetroví roboti vyndávali přístrojové desky pro automobily Škoda a Seat.

Nakonec nás čekala prohlídka ostatních pracovišť, kde se například dále opracovávaly přístrojové desky. Tam už jsme se ovšem mohli pouze dívat. Praktická výuka probíhala zhruba 3 hodiny. Za tu dobu nám stačil jeden z hlavních programátorů předat spoustu informací a zkušeností, které se nám budou určitě hodit v našem budoucím profesním životě.

František Drška, S4E