Také pro letošní čtvrté ročníky oboru Elektrotechnika jsme zopakovali zajímavou exkurzi do firmy LUX spol. s r. o. v Jablonném nad Orlicí, kam jsme se vypravili v den pololetního vysvědčení 31. ledna 2017.

Firma se zabývá vývojem a výrobou jednoúčelových strojů a automatických montážních linek, které si objednávají zákazníci prakticky z celého světa. Je tam možné zhlédnout mechanickou konstrukci ve 3D, elektrokonstrukci a vývoj řídicího softwaru strojů, výrobu elektrorozvaděčů, elektrickou a mechanickou montáž i oživování.

Ve strojích lze vidět PLC automaty, vizualizační panely, roboty, frekvenční měniče, servozesilovače, různé druhy pohonů a snímačů a další moderní elektrické přístroje a automatizařní prvky. Proto tuto rozmanitost je procházka firmou pro naše studenty posledního ročníku zajímavá a přínosná a může je orientovat k zájmu o práci na pozicích mechatroniků, průmyslových elektrotechniků, elektroniků či programátorů.

Je již samozřejmostí, že během exkurze zazněla i nabídka budoucího zaměstnání pro naše studenty a potěšilo nás, že na elektrodílně jsme se potkali s našim loňským absolventem Michalem Stejskalem, který si vyplnil kontaktní arch a stal se tak evidovaným zájemcem o zaměstnání ve firmě LUX při loňské exkurzi čtvrtých ročníků. Příští rok exkurzi určitě rádi zopakujeme pro studenty dalšího ročníku.

Ing. Milan Maršík