Firmu, zabývající se konstrukcí a výrobou jednoúčelových strojů, které pak instaluje u zákazníků po celém světě, navštívili v rámci odborné exkurze 6.11.2014 žáci tříd T4A a E4.

Věnoval se nám Ing. Josef Neškudla, který nás se svými dvěma kolegy provedl všemi prostory firmy a ukázal nám vývoj a výrobu strojů od počátku až do konce. Viděli jsme provádění rozmanitých operací na strojích v různém stádiu rozpracovanosti. Nejzajímavější pro naše studenty byla asi činnost „dráteníků“, kteří zapojovali a oživovali elektrické obvody strojů, a také „softwérářů“, kteří s připojenými notebooky na výrobní hale ladili v řídicích systémech jednotlivé funkce strojů podle požadavků zákazníka.

Samozřejmostí byl dotaz na možnost uplatnění našich absolventů v této firmě a požadavky na ně kladené. Asi někoho trochu znejistělo, že na prvním místě byla jmenována znalost cizího jazyka, nejlépe angličtiny. Možná překvapil i požadavek na znalost matematiky, hlavní je ale schopnost a ochota učit se stále něco nového a dále na sobě pracovat. Získat a udržet si dobré zaměstnání a zajímavou práci za tu námahu určitě stojí. Nabídka firmy LUX platí pro každého, kdo má zájem to zkusit. Získané informace jistě studentům pomohou k úspěšnému dokončení posledních měsíců studia na naší škole i v jejich dalším rozhodování kam po maturitě.

Ing. Milan Maršík