Od středy 6.4. jsme se já (Matyáš Moravec) a můj spolužák (Čeněk Zářecký) účastnili týdenní exkurze Green Energy Tour, pořádané skupinou ČEZ.

Nabitý program začínal ve středu ráno, kde jsme se všichni účastníci sešli v centrále ČEZu, otestovali se antigenním testem proti koronaviru a začala úvodní prezentace se základními informacemi o ČEZu a seznámením s lidmi, se kterými jsme strávili 3 dny. Následovala prezentace od pana Kostky, který nám blíže představil práci na dispečinku, stejně tak jako jiné statistiky a grafy, zároveň jsme se mohli ptát na cokoliv, co nás napadlo. Pan Kostka byl přímočarý a, dle mého názoru, moudrý člověk.

Následoval oběd v centrále ČEZu, k obědu bylo na výběr z 6 hlavních jídel a k tomu ještě dezert a pití. Po obědě jsme se odebrali na samotný dispečink v centrále, kde jsme mohli sledovat hlídání funkčnosti elektráren a zároveň lidi, kteří pozorují cenu elektřiny na burze. Přibližně v 13:00 jsme se odebrali do autobusu, kterým jsme cestovali na určená místa celé 3 dny.

Naše první zastávka byla vodní elektrárna Štěchovice, která se nachází na tzv. Vltavské kaskádě. Nejdříve nám pustili krátké video o historii této elektrárny a o historii vodních elektráren, následovala prohlídka elektrárny. Bohužel nebyla v činnosti ani jedna turbína, ale stejně jsme je měli možnost vidět a následně jsme viděli přehradu, transformátor a mnoho dalších významných částí elektrárny. Pán, který nás provázel, pracoval v elektrárně skoro celý život, takže mohl předávat své zkušenosti.

Po prohlídce jsme se vydali na výšlap k rybníku určenému k přečerpání vody. Princip rybníku je jednoduchý, pokud je elektřina levná, ČEZ nakoupí tuto elektřinu a ve vodní elektrárně se přečerpá voda do rybníku, který se nachází výš než elektrárna a až cena vzroste, nechá vodu vlivem gravitace spadnout. Voda roztočí turbínu, která vyrobí elektřinu. Na rybníku se nacházejí plovoucí solární panely. Asi v 17:30 jsme se vrátili do autobusu a jeli jsme do Humpolce do hotelu Kotyza, ve kterém na nás čekala vynikající večeře.

Ve čtvrtek ráno jsme se nasnídali a rovnou se vydali do větrné elektrárny Věžnice, tam na nás čekal velmi milý pán. Vypravoval nám krátkou historii této elektrárny, pověděl nám přibližný výkon a pustil nás do vnitřní části elektrárny. Následovala další cesta autobusem, tentokrát do Jindřichova Hradce, kde jsme si dopřáli výtečný oběd v malé hospůdce.

Poté začala prohlídka spalovací elektrárny na biomasu, prvně nám odprezentovali fungování elektrárny, její historii a specifikace kotlů. Pokračovali jsme prohlídkou elektrárny, ukázali nám sklad, kotle a všechny možné stroje potřebné k převádění tepla nebo převádění vyhořelých paliv k následnému použití jako hnojiva. Asi v 15:00 jsme znovu nastoupili do autobusu a jeli tentokrát do Hluboké nad Vltavou, kde jsme byli ubytování v hotelu Podhrad. Tam jsme se navečeřeli a následovala prezentace o jaderné energii.

V pátek proběhla poslední část programu v jaderné elektrárně Temelín. Po bezpečnostní kontrole jsme se s průvodkyní odebrali do areálu elektrárny, viděli turbínu jednoho bloku, chladící věže a mnoho dalších. Následovala návštěva simulátoru pro operátory jaderné elektrárny a ve virtuální realitě nám pustili video o elektrárně Temelín. Pak už zbýval pouze oběd, test a jeli jsme domů. Tímto bychom chtěli poděkovat ČEZu za uskutečnění této úžasné akce a naší škole za možnost tuto akci vůbec zažít, zároveň přeji dalším ročníkům, aby tuto zkušenost mohli obdržet taktéž.

Matyáš Moravec, žák třídy S3E