Dne 24. 6. navštívila třída S1E lokalitu Obřího dolu a Sněžky ve východní části Krkonoš. Cílem výpravy nebylo pouhé dobytí nejvyššího vrcholu České republiky (1 603,3 m n. m.). Na Sněžku jsme vyrazili za jasného počasí z Pece pod Sněžkou podél řeky Úpy.

Cestou Obřím dolem jsme si na každém kroku uvědomovali ledovcový původ tohoto údolí tvaru „U“. Je to chráněná přírodní rezervace s morénami, kary, roklemi, vodopády, lavinovými svahy a cennými rostlinami (Krakonošova zahrádka) a je součástí Krkonošského národního parku.

V kapličce v Obřím dole jsme si prohlédli dokumentaci zemní lavinové katastrofy z roku 1897. Dozvěděli jsme se o těžbě železných, měděných a arzenových rud v nitru Sněžky, která probíhala od 16. do konce 19. století. Historický důl Kovárna je v současné době uzavřen.

Téměř celou cestu na Sněžku jsme měli možnost sledovat ještě neroztátá sněhová pole na Studniční hoře, působení lýkožrouta smrkového, imisí, místního klima a bouřlivých větrů na smrkové porosty (a zároveň si číst zajímavosti na informačních tabulích).

Skalnatým vrcholem Sněžky prochází česko-polská státní hranice. Na jedné straně hraničních kamenů stojí kaple sv. Vavřince (nejstarší budova na Sněžce z roku 1681) a Polská bouda.

Kamenný trigonometrický obelisk, horní stanice lanovky z Pece pod Sněžkou a Česká poštovna Anežka, jejíž konstrukce je dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů, jsou stavby na české straně Sněžky. Kruhový pohled ze Sněžky za jasného počasí, kterého se nám dostalo, nám byl nejlepší odměnou za těch pár vystoupaných metrů!

Vhodili jste již někdy do poštovní schránky na Sněžce pohled s originálním razítkem Poštovna na Sněžce? Zažili jste východ slunce na Sněžce? Že ne? Tak to brzy napravte!

Mgr. Dana Petrů