Druhý ročník oboru Aplikačni software a multimédia se od roku 2010 pravidelně účastní exkurze ve společnosti FOMEI. Tato exkurze v hradecké divizi FOTO je již tradičně pojata jako “ochutnávka” pro inspiraci a doplnění znalostí, včetně náhledu pro uplatnění oboru v praxi. Divize FOTO je totiž našemu oboru velice blízko, a to nejen výrobním programem, ale i širokou nabídkou služeb, které naše škola skrze obor Multimédia hojně využívá.

Naši studenti se tak během studia postupně seznamují s celým produkčním řetězcem.  Pracovníci FOMEI nás přivítali v předváděcí a školicí místnosti, kde nám představili top modely produkčních tiskáren a zmínili výhody i rozsah použití u technologie sublimační a inkoustové. Exkurze pak pokračovala ukázkou jednotlivých pracovišť, včetně výrobního programu této divize. V oddělení fotografie jsme si tak prohlédli prostory ateliéru s vybavením a novinkami kolem fotopříslušenství, jejichž návrh i vývoj je realizován na základě praktických zkušeností ambassadorů FOMEI, kteří je neustále testují.

V oddělení tisku nám ukázali postupy a nutné procesy pro realizaci a využití správy barev pro korektní tiskové výstupy od kalibrace a nastavení monitoru po správné nastavení tiskárny. Závěr exkurze byl věnován finalizaci tiskovin, což je poslední fáze produkčního řetězce pro dokončování tiskovin. Zhlédli jsme tak pracovní postupy pro laminování fotografií a kašírování na pevnou podložku.

 Společnosti FOMEI a jejímu velice vstřícnému a ochotnému personálu patří velký dík za odborný výklad a věnovaný čas, neboť úzká spolupráce s FOMEI posouvá náš obor Aplikační software a multimédia o neskutečnou úroveň výš.

Jaroslav Mužík