Dne 23. 2. 2018 se naše třída E4 vydala na exkurzi do společnosti LUX, která sídlí v Jablonném nad Orlicí a je partnerem naší školy.

Věnoval se nám ředitel firmy Ing. Josef Neškudla, který nás spolu se svým kolegou provedl prostory společnosti.

Firma se zabývá výrobou jednoúčelových strojů a automatických montážních linek, které si objednávají zákazníci prakticky z celého světa. Z názvu „jednoúčelové stroje“ je patrné, že firma LUX nevyrábí stroje sériově, a každá nová zakázka může být pro firmu i její zaměstnance jedinečná. Pracovníci ve firmě se musí precizně postarat o: výrobu elektrorozvaděčů, elektrickou a mechanickou montáž, vývoj řídicího softwaru strojů a elektrokonstrukci, nad kterou tráví mnohdy i tisíce hodin. Ve firmě drží krok s moderní dobou, a tak používání 3D tiskáren pro vývoj dílů, kalibrování na tisíciny milimetru s pomocí nejmodernějších měřících přístrojů není nic neobvyklého.

Je již samozřejmostí, že během exkurze zazněla i nabídka budoucího zaměstnání pro absolventy našeho oboru. Práce ve firmě LUX spoustu našich studentů nadchla zejména díky její pestrobarevnosti. Každý den se zde vyvíjí nové stroje a každým dnem je možné se zde naučit něco nového.

Václav Sháněl, třída E4