Ve dnech 20. a 21. 6. navštívila třída T2B krajské město Liberec, které se nachází na severu Čech a je statutárním městem Libereckého kraje. V Liberci žije přes 100 tisíc obyvatel a podle počtu obyvatel je Liberec pátým největším městem České republiky (třetím v Čechách).

První den byla naším cílem návštěva vědecko – zábavního centra, interaktivního muzea vědy a techniky IQLANDIA, které své návštěvníky láká především humanoidním robotem Thespianem, prvním v České republice, a také špičkovým Planetáriem. Hlavním heslem iQLANDIE je „Víš, co ještě nevíš.“ V IQLANDII je velký zájem i o další interaktivní exponáty, kterých zde je na ploše 10 tisíc metrů více než čtyři stovky a všechny si je mohou její návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži.

V odpoledních hodinách jsme se kolem přehrady Harcov přemístili na vysokoškolské koleje Na Harcově, které patří Technické univerzitě v Liberci a na kterých jsme měli zajištěn nocleh. Po ubytování jsme ještě večer prošli komplexem Technické univerzity a došli až na liberecké náměstí.

Druhý den jsme navštívili ZOO v Liberci. Cestou do ZOO jsme prošli kolem domu architekta Karla Hubáčka, který vyprojektoval hotel s televizním vysílačem na Ještědu. Architekt Karel Hubáček získal za tvůrčí využití technologie v architektuře nejvyšší ocenění Mezinárodní unie architektů – Cenu Augusta Perreta, která je nejvýznamnější oceněním, kterého český architekt dosáhl.Objekt hotelu s televizním vysílačem je od roku 1998 kulturní památkou.

Zoologická zahrada v Liberci je nejstarší zoologickou zahradou v České republice. Na rozloze 13ti hektarového areálu zde chovají více než 170 druhů zvířat. Mezi největší lákadla liberecké ZOO patří bílí tygři a lachtani. Zatím poslední mláďata se narodila 25. 2. 2016. Jedná se o dvě tygří koťata – samici a samce, která dostala jména Maia a Shankar a obě dvě jsme si při naší návštěvě měli příležitost prohlédnout.

Exkurze se velmi vydařila nejen díky tomu, že mnozí z účastníků poznali nová místa a získali poznatky a představu o možnostech studia v Liberci, ale i díky pěknému počasí.

Ing. Josef Petr