24. týden se v Polském městě Plock na řece Wisle opět konal tradiční sportovní výlet se zaměřením aktivit na jachtě a kajaku. Letos to byl 10. jubilejní, který pořádám pro druhé ročníky v rámci úzkých vztahů naší spřátelené školy Zespól Szkól Technicznych v Plocku.

Zájem je každoročně velký, ovšem počet míst je díky kapacitě školního Boxera omezen na maximum 8 žáků. Letos jsme tedy už počtvrté vyjeli v sobotu 8. června ráno, což bylo o celé dva dny dříve než na začátku v prvních šesti letech. Dříve se totiž odjíždělo až v pondělí, odjezd byl následující sobotu, takže na aktivity zbyly jen čtyři dny. Záhy jsme posunuli odjezd na neděli, hlavně z důvodů klidnější dopravy. A nakonec, na základě úsudku účastníků z roku 2016, že je zbytečné čekat celou sobotu a nudit se, byl odjezd posunut ještě o jeden den.

Dva dny navíc byly skvělé! Nejen pro regeneraci po dlouhé šestihodinové cestě, ale hlavně byly prostě navíc, neboť při takových akcích v úzkém kolektivu bývá dnů téměř vždy nedostatek. Jak známo, i když čas běží stále stejným tempem, ten uvnitř nás se před každým koncem takových akcí o to víc zrychluje.

Měli jsme tak dostatek času na prohlídku města Plock až k loděnicím, na výběr míst k fotografování a na prohlídky lokalit pro místní i nedaleké koupaliště, s možností míčových her na pískových plážích.

Začátkem nového týdne nás přivítal ředitel školy Darek Tyburski a provedl celým komplexem výukových prostor. Po audienci jsme odjeli do 10 km vzdálené loděnice, kde po celý týden probíhal výcvik na jachtě a kajaku. Ten obnášel kompletní přípravu jachty na vyplutí, stavění i stahování plachet, včetně nácviku vázání uzlů. Po zvládnutí těchto základů bylo možné vyplout a získané dovednosti realizovat v praxi. Výcvik vedla kapitánka Lidka a na vše dohlížel z kapitánského můstku i hlavní velitel oblasti kapitán Zdislaw.

Mimo jachet jsme vypluli na kajacích z místního zálivu loděnice až na řeku Wislu. Velký zájem byl i o místní šlapadlo. Jeden den byl věnován poznávacímu výletu do Toruně, rodného města Mikoláše Koperníka, kde jsme si prošli a prohlédli historickou část města.

Takto probíhal den za dnem, s obměnami dle okolností, a na konci týdne pro nás uspořádali v místní loděnici rozlučkové grilování. Při této společenské události se s námi přijeli rozloučit všichni, kteří pro nás celý tento výjimečný týden připravovali a zajišťovali, včetně hlavní organizátorky Agniezky. Díky Agniezce, která nám každý rok tyto mimoškolní aktivity organizuje a stará se o nás, můžeme takovou jedinečnou příležitost využívat. Každý z nás pak dostal na památku dárek a certifikát o účasti.

Více obrazových informací v daleko přehlednější formě lze získat v připojené galerii snímků. Celé posádce děkuji za jejich zájem, za jejich účast a čas, který této akci věnovali. Bez nich by to nebylo možné uskutečnit, bez nich by to bylo o ničem.

Vedoucí výpravy a pedagogický dozor jsem byl Ja.Mužík