Závěr školního roku 2018/2019 se nesl mimo jiné v duchu různých projektů, mezi které se zařadil i projekt Týdny mediálního vzdělávání.

Letos proběhl již třetí ročník. Tuto akce pořádá organizace Jeden svět na školách. Proběhla na přelomu května a června 2019 na základních a středních školách po celé České republice. Tvořily ji aktivity zaměřené na mediální vzdělávání a rozvoj kritického myšlení. Hlavní formou byly debaty s novináři a mediálními odborníky, semináře v zapojených organizací a exkurze v redakcích.

Školy si mohly vybrat z nabídky 63 zapojených novinářů a mediálních odborníků, kteří se žáky diskutovali o světě médií a žurnalistické profesi, a z 16 organizací, které se dlouhodobě zabývají problematikou médií. Jako hlavní mediální partneři se letos zapojili: Aktuálně.cz, Česká televize, Český rozhlas – Radiožurnál, Český rozhlas Plus, Česká tisková kancelář, Deník N, Hlídací pes, Hospodářské noviny, Reportér, RESPEKT, Seznam Zprávy a Radio Wave.

Naše škola se v rámci projektu zúčastnila dvou akcí.

Třída T1B navštívila dne 14.6.2019 agenturu ČTK v Praze. ČTK (Česká tisková kancelář) je národní tisková a informační agentura. Hlavním úkolem je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Je politicky i ekonomicky nezávislá a její hlavní motto zní: spolehlivost – rychlost – nezávislost. Navštívili jsme přímo její centrálu v Praze v Opletalově ulici na Václavském náměstí.

S chodem agentury nás seznámila šéfredaktorka paní Radka Matesová Marková. Poutavě nám vyprávěla o práci redaktorů, o ověřování a prověřování informací, o práci medií. Věděli jste například, že ČTK vlastní a poskytuje nejrozsáhlejší databázi fotografií politického kulturního či sportovního obsahu? Na závěr jsme navštívili výstavu Historie a současnost ČTK /1918-2018/.    

Druhou akci, se kterou jsme se připojili k projektu, bylo uspořádání besedy s novinářem. Dne 25.6.2019 navštívil naši školu redaktor pan Jan Wirnitzer. Působil v zahraniční redakci serveru iDnes.cz, dále ve vydavatelství Economia, Hospodářských novinách a nyní působí jako redaktor v Deníku N. Mezi hlavní témata, kterými se zabývá, jsou témata související s armádou a historií, dezinformacemi a propagandou. Besedy se zúčastnili žáci třetích ročníků a třídy T2A, T2C a S2E. Beseda byla podnětná a zajímavé pro obě strany.

A na závěr několik čísel. Do Týdnů mediálního vzdělávání 2019 se zapojilo 128 škol, z toho 21% pražských a 79% mimopražských. Proběhlo 93 diskuzí s 58 novináři a mediálními odborníky. Žáci vykonali 12 návštěv v partnerských redakcích. Ze zapojených škol tvořily 33,5% ZŠ, 33,5% gymnázia a 32,8% SOŠ a SOU. Celkem 72,6% škol uspořádalo debatu s novinářem a 9,4% škol se zúčastnilo exkurze v partnerských redakcích. Přibližně 5.529 žáků se dozvědělo více o světě médií. Celých 100% přihlášených škol by se dle zpětné vazby do projektu zapojilo znovu, což platí i u nás na SPŠel.it Dobruška. Za rok se tedy opět budeme těšit. 

Mgr. Naďa Pochobradská