V rámci dlouhodobé a stále se rozvíjející spolupráce s firmou Škoda Auto jsme požádali o rozhovor jejího zaměstnance v závodě Kvasiny Ing. Vladislava Černíka. Je to absolvent naší školy z r. 2001, tehdy ještě elektroprůmyslovky, oboru Elektrotechnika. Vzhledem k tomu, že se nám v nejbližší době chystá automobilka věnovat průmyslový robot pro výukové účely, jsme potěšeni, že někteří naši absolventi se ve firmě v rámci své profese touto problematikou zabývají, a rádi se na ně obrátíme s žádostí o pomoc s oživením a zaškolením. Tolik na úvod a nyní již dejme slovo panu Černíkovi.

 1. Kde jako absolvent SPŠ elektrotechniky a IT Dobruška v současné době pracujete?
  Pracuji ve ŠKODA AUTO a.s. v Kvasinách na pozici koordinátor elektronických systémů technologického zařízení. Zní to dost krkolomně, ale v podstatě to znamená, že mám na starosti skupinu elektroniků, robotiků a svářecích techniků na údržbě svařoven.
 2. Jak náročné bylo výběrové řízení do společnosti ŠKODA AUTO?
  Do společnosti jsem nastupoval bez předchozí praxe ihned po absolvování vysoké školy v roce 2006. Výběrové řízení bylo vedeno v obecné rovině znalostí z elektrotechniky a elekroniky. Uplatnil jsem u něho znalosti získané jak ze SPŠel•it Dobruška, tak i z vysoké školy. A jelikož mě přijali, až tak těžké to zřejmě nebylo.
 3. Jak vypadá váš typický pracovní den?
  Řekl bych, že typických dnů moc není. Pracuji na údržbě a ta musí reagovat na vzniklé problémy operativně. Součástí každého mého dne je několik porad, ale jinak je práce různorodá a člověk se tu určitě nenudí.
 4. Co člověk potřebuje, aby se vypracoval z řadového zaměstnance na pozici, kterou teď zastáváte?
  Asi odvahu – nebát se nových věcí a nových úkolů.
 5. Co vás na vaší práci nejvíce baví?
  Právě ta různorodost. Stále se řeší nové a nové problémy, a člověk tak nepropadá stereotypu.
 6. A co vás naopak nebaví?
  Asi to, co by nebavilo nikoho. Někdy je třeba splnit úkoly, u kterých máte už od začátku pocit, že jsou z praktického hlediska nesmyslné a zbytečné. Tomu se ovšem nevyhnete zřejmě v žádné společnosti.
 7. Co byste poradil studentům, kteří by se vás přišli zeptat, jak se na práci ve ŠKODA AUTO připravit?
  Studenti by si měli především uvědomit, že nic není zadarmo, a podle toho přistupovat jak k učení, tak později i k práci.

Ing. Milan Maršík