24. týden se v polském městě Plock na řece Wisle opět konal tradiční sportovní kurz na jachtě a kajaku. Byl to již 7. ročník, který pořádám pro druhé ročníky v rámci úzkých vztahů naší spřátelené školy Zespól Szkól Technicznych v Plocku, která navíc s naší školou vloni oslavila 70 let své existence.

Zájem o kurz je každoročně velký, ovšem počet míst je díky kapacitě školního Boxera omezen na maximum 8 žáků. Letošní kurz byl však výjimečný ve dvou případech, takže o zážitky a dobrodružství nebyla nouze. Jednak jsme vyjeli už v sobotu 11. června ráno, což bylo o celé dva dny dříve než na začátku v prvních letech. Dříve se odjíždělo až v pondělí, ale záhy jsme posunuli odjezd na neděli, hlavně z důvodů klidnější dopravy bez kamiónů v pracovních dnech. Tento ročník jsme na základě návrhu kolektivně usoudili, že je zbytečné čekat celou sobotu a nudit se.

Dva dny navíc byly skvělý! Nejen pro regeneraci po dlouhé šestihodinové cestě, ale hlavně byly prostě navíc, neboť při takových akcích v úzkém kolektivu bývá dnů téměř vždy nedostatek. Jak známo, i když čas běží stále stejným tempem, ten uvnitř nás se před každým koncem takových akcí o dost zrychluje.

Měli jsme ale i tak dostatek času na prohlídku města Plock až k loděnicím, na výběr míst k fotografování a na prohlídky lokalit pro místní i nedaleké koupaliště, s možností různých míčových her na pískových plážích. V pondělí, po audienci u ředitele školy Darka Tybuskieho, který nás uvítal a provedl celým komplexem výukových prostor, jsme odjeli do 10 km vzdálené loděnice, kde po celý týden probíhal výcvik. Ten obnášel kompletní přípravu jachty na vyplutí, včetně nácviku vázání základních uzlů, stavění i stahování plachet. Po zvládnutí těchto základů bylo možné vyplout a získané dovednosti realizovat v praxi. Výcvik vedla kapitánka Lidka s asistentem Bartkem a na vše dohlížel z kapitánského můstku i hlavní velitel oblasti kapitán Zdislaw.

Mimo jachet jsme vypluli i v kajakách, z místního zálivu až na řeku Wislu, a velký zájem byl i o kurz dovedností na místním šlapadle, který se bude od příštího roku rozšiřovat.

Takto probíhal každý den, s obměnami dle okolností, a na konci týdne pro nás uspořádali v místní loděnici grilování. U této společenské události se s námi přijeli rozloučit, včetně hlavní organizátorky Agniezky, která nám každý rok tyto kurzy organizuje, stará se o nás a díky které takovou jedinečnou příležitost můžeme využívat. Každý z nás pak dostal na památku dárek a certifikát o účasti na kurzu.

V pátek, poslední den pobytu, jsme si naplánovali cestu do hlavního města Waršavy a po návratu se šli rozloučit s Plockem do místní nově restaurované věže, kde je z nejvyššího patra možnost zahlédnout celé město Plock. Více informací a v daleko přehlednější formě lze získat v připojené galerii snímků.

Druhý dobrodružný až napínavý zážitek jsme měli na zpáteční cestě, kdy na dálnici za Lodží došlo k nečekané závadě na motoru. Měli jsme ještě 4 hodiny cesty před sebou a než se vyřídili všechny náležitosti kolem převozu a opravy, zažili jsme společně vcelku dramatické chvíle, neboť zpočátku hrozilo, že tam budeme muset ještě jednu noc přespat.

Nakonec vše dobře dopadlo a se ztrátou 4 hodin jsme v 18:30 přistáli u naší školy a rozešli se do svých domovů.

Celé posádce letošního kurzu děkuji za jejich zájem, za jejich účast a srdečně děkuji za jejich čas, který této akci věnovali. Bez nich by to nebylo možné uskutečnit, bez nich by to bylo o ničem.

Vedoucí výpravy a pedagogický dozor Jaroslav Mužík