29. února jsme navštívili Erwin Junker Grinding Technologies a.s. v Holicích. Nebyla to jen odborná exkurze, ale i praktická cesta světem přesného strojírenství.

Po rozdělení do dvou skupin jsme se ponořili do fascinujícího světa výroby v akademii společnosti Erwin Junker. Školitelé v akademii dovedně zjednodušovali složité myšlenky, aby byly poutavé pro všechny z nás. Bylo skutečně poučné nahlédnout do vnitřního fungování strojů, které pohání výrobu v našem moderním světě.

Poté, co jsme nasáli všechny potřebné vědomosti, jsme se vrhli do centra dění: do výrobní haly. S úžasem jsme sledovali, jak se jednotlivé díly proměňují ve výkonné stroje. Roboti a kvalifikovaní dělníci pracovali bok po boku a ukázali nám kouzlo přesné výroby. Byla to symfonie efektivity a odbornosti, kdy každá součást na sebe plynule navazovala a vytvářela stroje, které definují vrchol moderního strojírenství.

V polovině prohlídky jsme si udělali přestávku a poobědvali ve firemní jídelně, což bylo potřebné doplnění energie. Jídlo bylo vynikající – přesně to jsme potřebovali, abychom načerpali síly na zbytek exkurze.

Po obědě jsme pokračovali v prohlídce a viděli jsme ještě více z výrobního procesu. Dokonce jsme se mohli zúčastnit soutěže, abychom si ověřili své nově nabyté znalosti. Byl to zábavný způsob jak zakončit den a někteří z nás dokonce vyhráli hezké ceny!

Když se ohlédnu zpět, tato akce nám otevřela oči. Z mého pohledu jsme ocenili nejen tvrdou práci, která je spojena s výrobou strojů, ale i příležitost vidět všechno zblízka a naučit se něco nového. Jejich odhodlání k dokonalosti a přesnému inženýrství je inspirující a slouží jako důkaz pozoruhodných výkonů dosažitelných díky lidské vynalézavosti a spolupráci.

Když jsme se loučili, bylo patrné, že si každý odnesl pozoruhodné množství nových, zajímavých a praktických informací ze světa sériové a přesné výroby.

Matyáš Michalička, S3E