Ve dnech 20.- 25.10. 2022 se studenti SPŠel.it Dobruška vydali se svými učiteli po tříleté covidové pauze do vzdálených míst Nizozemí a Anglie.

Na cestu jsme vyrazili ve večerních hodinách a ráno už nás přivítalo hlavní město Holandska Amsterdam. Je to město plné barev, protkané vodními kanály, úzkými uličkami, kde si na každém rohu můžete koupit cibule tulipánů všech možných barev a proslulé holandské sýry.

Prohlédli jsme si historické centrum  a obdivovali typické štítové domy, prošli jsme úzkými uličkami se spoustou restaurací a projeli se lodí po městských kanálech a řece Amstel.  Nádherné, přívětivé město.

Navečer jsme odjeli do Belgie do města Antverp, kde jsme si odpočinuli a přespali v hotelu, protože ráno nás čekal přejezd do Francie a konečně vytoužené ostrovní království. Trocha nervozity z imigračních důstojníků patří určitě k věci, vše proběhlo hladce, řízky a sýry nám zůstaly a šup na trajekt.

Houpy houp jsme se dohoupali do přístavu Doveru, kde jsme si odskočili na pláž a někteří odvážlivci se i koupali v kanálu La Manche – pardon, už jsme v Anglii, takže v English Channelu. Odtud naše cesta pokračovala do města Canterbury s krásnou katedrálou, kde si každý užil volný čas po svém.

K večeru už ubytování v rodinách, nervozita studentů rostla, padaly otázky – jací budou, dorozumím se? Všechno dopadlo v pohodě a ráno starobylá Cambridge, kde na každého dýchne historie a atmosféra universitního města. Prostě nádhera.

Při zpáteční cestě nás v autobuse zastihla bouřka, lítaly blesky a v plánu byly bariéry na řece Temži. Po troše váhání, zda vyjít do deště nebo ne, jsme vyšli k bariérám a odměnou nám byl úžasný, magický pohled na bariéry ozářené zapadajícím slunce a na duhu, která překlenovala řeku.

Další den hlavní město Londýn. Viděli jsme opravdu všechny důležité památky a zajímavá místa, projeli se clipperem po řece Temži, zkusili si metro i double decker. Je to kosmopolitní město, dýchající loyalitou ke královské rodině a úctou ke své zemi.

Večerní procházka s osvětleným Tower Bridgem a všemi mrakodrapy nutila každého fotit a fotit. 14 km se nám vrylo do noh, na tohle město se nezapomíná, do tohoto města se vrací.

Velký dík patří cestovní kanceláři Jana Hudková z Nového Hrádku za perfektně připravený zájezd a Janě Hudkové za skvělé profesionální služby průvodce.

Ing. Hana Mužíková