V úterý 5.12. se maturitní třída S4E vydala na exkurzi do Chocně, kde sídlí firma Starmon. Je to firma zabývající se zabezpečením železnic, ale také vyvíjí mnohé další elektronické systémy.

               Dorazili jsme krátce po deváté hodině a udělali si skupinovou fotografii před vchodem. Hned nato jsme se ze studeného vnějšku přesunuli do velmi pěkné prezentační místnosti, kde jsme každý obdrželi bloček a pero pro případné poznámky z následujících prezentací. Dozvěděli jsme se o historii firmy, nabízených službách a produktech, ale hlavně o pracovních příležitostech pro nás – budoucí maturanty. Starmon také nabízí stipendia pro ty z nás, kteří půjdou studovat na vysokou školu.

               Dále jsme si ukázali program diagnostiky železniční stanice. Pro zájemce o železnici, jako jsem já, to byl zajímavý vhled do celého systému. Naživo jsme sledovali, jak se vybírá cesta pro příjezd vlaku do stanice a jak funguje automatizace pomocí počítačů náprav, elektronických stavědel a mnohých dalších prvků, které Starmon vyrábí. Ukázek bylo opravdu hodně a na naši žádost jsme se podívali na několik zajímavých míst v regionu, kde se tyto chytré systémy uplatňují.

               Na závěr jsme shlédli praktickou ukázku v „polygonu“, kde byla nainstalovaná závora a světelný výstražný systém. Viděli jsme simulaci výpadku proudu systému závor nebo poruchy magnetu, jež drží závoru zvednutou. Ale hlavní část, která nás zajímá, jsou procesory. Ty zprostředkovávají všechnu komunikaci a signalizaci. Pro zajímavost nám bylo odtajněno, že takový systém může obsahovat až 17 procesorů, a to hlavně z důvodu bezpečnosti a redundance.

               Exkurze byla pro nás velmi přínosná a zajímavá. Práce ve firmě Starmon je jistě jednou z nejlepších voleb budoucího zaměstnání.

Čurda Pavel