Velebnosti, vy svítíte…!”, jak se říká v jedné české rodinné komedii, tak i my svítíme! Místo elektrického proudu v oblasti stehen, se však jedná o záření na vlnové délce 1310 nm v našich optických vláknech.

Světlo sice pro běžného smrtelníka neviditelné, ale přesto přítomné. Spojením vlastností daného světla a optického vlákna v informatice vznikne kvalitní zdroj rychlého přenosu informací s nulovým rušením vůči elektromagnetickému záření. Toho se dá hojně využít v oblasti počítačových síti, a protože jsme škola, která nechce zůstávat pozadu, nahrazujeme tak všechny naše páteřní síťové trasy optikou! A že toho není a nebude málo.

Počítačová síť obsahující ve špičce i více než 500 klientských zařízení se už musí umět ohánět. Jsou kladeny vyšší nároky na kvalitu služeb, rychlosti přenosu i odezvu sítě. A i když si veškerou výměnu technologie obstaráváme sami, tak by tento krok nebyl možný bez výrazného finančního a časového přispění spolku hkfree.org.

Spolek škole nejen daroval prostředky pro vybudování optických tras, kdy to nekončí pouze po natažení jednoho kabelu z bodu A do B, tak i aktivní prvek pro řízení celé optické sítě a v neposlední řadě několikahodinový drahocenný čas svých techniků. Ti museli jednotlivá vlákna optického kabelu svařit, aby je bylo možné pomocí vzniklých konektorů zapojit do aktivních prvků. Dostáváme se tak do částky obsahující čtyři nuly.

Co je to vlastně spolek hkfree.org a co má společného s naší školou? Na úvod se dá říci, že hodně, protože díky tomuto spolku, či lépe řečeno komunitní síti, je škola schopna už několik let zadarmo přistupovat k superrychlé síti internet. Co pro školu znamená superrychle? Je to linka o rychlosti až 100 Mb/s, která již v brzké době přejde na 300 Mb/s a to už je sakra fofr!

Komunitní síť hkfree.org vznikla v Hradci Králové jako projekt několika IT nadšenců s cílem spojit se dohromady pomocí počítačové sítě a hrát společně počítačové hry. V té době byla síť internet ještě v začátcích a v Čechách vládlo vytáčené připojení pomocí modemu.

Dané nadšence časem napadlo, pořídit si kvalitnější připojení k internetu a na jeho provoz a technologie se společně skládat. To dalo vzniku základnímu principu dané komunitní sítě, jen počet členů narostl na několik tisíc po Hradci Králové i jeho širokém okolí, včetně Dobrušky.

Spolek tak přitahuje zájem nejen odborníků z praxe, ale členem se může stát kdokoliv. Členové za měsíční členský příspěvek získávají přístup k dané komunitní síti a mohou využívat všech jejich výhod. Kupříkladu se jedná o neomezený přístup k internetu, úložišti, diskuznímu serveru či digitální televizi přímo z webového prohlížeče.

O provoz sítě se v jednotlivých oblastech dobrovolně, tedy bez nároku na odměnu, starají tzv. správci oblasti a chování v síti se řídí dle stanov a pravidel spolku. Členové se k síti připojují různě, ale vždy jsou základem počítačové sítě, tedy pomocí technologie WiFi nebo Ethernet.

V oblasti Dobruška funguje komunitní síť od roku 2014 a od té doby si již své zájemce také našla. Pokud i vás zajímá, jak se stát členem daného spolku, stačí navštívit oficiální stránky http://hkfree.org/. Jste-li z Dobrušky, stačí to přímo zjistit na mapě přístupových bodů: https://mapa.hkfree.org/?tag=dobruska.

To by bylo k informacím o vývoji v oblasti školní počítačové sítě a spolku hkfree.org z.s. v rychlosti vše. Fotodokumentaci z budování sítě a sváření jednotlivých optických vláken můžete shlédnout níže.

Mgr. Patrik Matejsek, správce IT školy v záloze