Dne 1.2. a 8.2. se třída S4E, přesněji skupina E1 a E2, zúčastnila praktické výuky ve firmě Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce.

Firma Koenig & Bauer Grafitec se zaměřuje na výrobu tiskařských strojů, a to jak osvědčených a léty prověřených modelů, tak zároveň moderních a celosvětovým trhem žádaných typů.

Po příchodu do areálu firmy se žáci spolu s doprovodem v podobě zkušeného zaměstnance vydali na prohlídku výrobní haly a přilehlých prostor, jako např. skladu vybaveného i moderním automatickým zařízením.  Během prohlídky výrobní haly byly žákům popsány jednotlivé výrobní procesy na výrobní lince.

Ve zbytku času ze 3hodinové návštěvy se skupina žáků rozdělila na 2 poloviny a na 2 pracovištích se jim věnovali zaměstnanci závodu.

Na 1. pracovišti se žáci během ukázky konkrétního tiskového stroje přiučili použitým součástkám, a to jak elektrickým, tak mechanickým, použitým systémům, normám instalace a nejrůznějším parametrům a funkcím stroje. Dále byli seznámeni s množstvím úskalí, která stavba tiskového stroje skýtá.

Na 2. pracovišti žáci viděli samostatné nakladače tiskových strojů. Nakladače byly na výrobní lince 3, každý v jiné fázi kompletace. Na 1. z nich žáci viděli, jak je nakladač osazován jednotlivými komponenty, kabelovými svazky, senzory a předem zkompletovaným rozvaděčem. Na 2. žáci viděli (včetně názorné ukázky), jak je systém nakladače testován a jak je ověřována funkčnost všech senzorů, pohonů a dalších neméně důležitých součástek. Poslední nakladač na výrobní lince už byl kompletně sestaven, otestován a zaběhnut.

Exkurze byla pro žáky velmi přínosná z hlediska pohledu na problematiku automatizace a řídicích systémů v praktickém užití a díky setkání s množstvím absolventů zaměstnaných ve firmě Koenig & Bauer Grafitec, i jako názorná ukázka jistoty dobrého zaměstnání po úspěšné dokončení studia na SPŠel.it Dobruška.

Pavel Michel, S4E