V tomto roce jsme se rozhodli Vás blíže seznámit s některými našimi studenty. Protože kromě toho, že se rozhodli studovat na SPŠ ELIT, mají něco navíc, zajímavého koníčka, v něčem vynikají, prostě něčím se liší a jsou tím výjimeční.

Lukáš Hájek bude v letošním roce maturovat v oboru Aplikace počítačů a správa sítí. Na tento obor se k nám hlásí studenti, kteří mají blízko k počítačům, programovaní apod. Takto to má i Lukáš. Své schopnosti zúročil v loňském školním roce 2022/23, kdy se zúčastnil mezinárodních i tuzemských soutěží, o kterých jsme již psali v minulých článcích. A protože mne zajímalo, jak to vidí sám Lukáš, položila jsem mu několik otázek.

Jsi velmi úspěšný v programování již několik let, jaké soutěže máš již za sebou a jak si se k nim dostal? Co ti účast a výsledky přinesly? Co jsi díky tomu zažil?

S programováním jsem začal už na prvním stupni základní školy, kde jsme měli kroužek programování. Od té doby se snažím v oblasti postupně rozvíjet každý den. Momentálně tvořím webové stránky a aplikace jako živnostník, což mě velmi baví a zaplňuje většinu mého volného času mimo školu. S kamarády jsme byli osloveni s možností se zúčastnit Hackathonu v Hradci Králové, krajského kola v programování a následně i mezinárodních Cybertronů ve Dvoře Králové a Polské Wroclawi zaměřených na kybernetickou bezpečnost.

Díky účasti v soutěžích jsem získal cenné praktické dovednosti a setkal se s talentovanými lidmi ve svém oboru. Měl jsem možnost poznat různá jiná města i v zahraničí, což bylo pro mě velmi obohacující a společně s mými kamarády jsme si užili hodně zábavy.

Dají se tvé nabyté zkušenosti ze soutěží zúročit? Jak?

Stoprocentně, soutěže mi přinesly technické znalosti v oblastech, které bych ve svém volném čase běžně neprozkoumával, jako třeba už zmíněná kyberbezpečnost. Tím se rozšiřuje moje portfolio odborných dovedností.

Když si vyhrál, jak si se cítil?

Vzhledem k mé skromnosti jsem na začátku žádné soutěže v žádném případě neočekával vítězství. Nicméně každý úspěch mě vždy velmi potěšil a poskytl mi motivaci pro další rozvoj v mé činnosti.

V letošním školním roce tě čeká maturita, a co plánuješ dále?

Co se týče budoucnosti, mám v plánu rozvíjet své podnikání. Současně plánuji pokračovat ve studiu na vysoké škole. Chci skloubit praktické zkušenosti s teoretickým vzděláním, a tak i nadále zdokonalovat své dovednosti a znalosti.

Vzkázal bys něco mladším spolužákům či uchazečům o studiu tvého oboru?

Samozřejmě. Pokud vás obor IT zajímá a aktivně hledáte nové informace, jste na správné cestě. Je důležité si uvědomit, že IT není jednoduchý obor a vyžaduje stálé učení a zdokonalování. Pokud tuhle výzvu přijmete s nadšením, přinese vám to skvělé výsledky, za které budete moct být na sebe a na svou práci pyšní. Nesmíte se bát zapojit do různých projektů, soutěží nebo nejlépe odborných stáží, protože právě ty vám dají nejvíce praktických zkušeností. Buďte odvážní!

Děkujeme za rozhovor a přejeme Lukášovi další úspěchy, jak při složení maturity, tak v jeho zálibách a osobním životě.

Lukáš Hájek, T4A & Mgr. Petra Novotná